حجت الاسلام میرباقری: چه چیزهایی اجازه نمی دهند راه خدا را برویم
 

جامعه مجازی منبریها: مراسم مناجات خوانی و ذکر توسل مانند شب های گذشته با حضور جمع کثیری از محبین اهل بیت علیهم السلام در مسجد ارک تهران برگزار گردید.

در این مراسم که با قرائت آیاتی از کلام الله مجید آغاز شد، حجت الاسلام و المسلمین سیدمحمدمهدی میرباقری به سخنرانی پرداخت، سپس حاج منصور ارضی نیز پس از سخنرانی، مناجات و روضه خوانی کرد و حاج ابوالفضل بختیاری به مداحی پرداخت.

در ادامه گزیده ای از سخنرانی حجت الاسلام میرباقری را بخوانید:

* وقتی که شما انتخاب کردید مسیر خدای متعال را و متوجه مسیر حضرت حق شدید و در آن مسیر به راه افتادید و فاصله از نفس گرفتید، دیگر نفس انسان را رها نمی کند، دائم مزاحم شماست، دائم می خواهد شما را از عبادات باز دارد، شما می خواهید برخیزید و نافله شب بخوانید، دلتان برای سحر تنگ شده است، شیطان نمی گذارد، نفس نمی گذارد، سخت انسان را زمین گیر می کند، شما می خواهید انفاق کنید، دستتان را می گیرد، شما می خواهید نجوا کنید زبان دلتان را قفل می کند. این کار نفس است.

* این درگیری وقتی جدی شد، انسان با همه وجود به میدان نفس آمد، حقیقتش این است که به عجز می رسد، یعنی احساس می کند که خیلی این دشمن قوی است، اینجاست که اگر انسان پناه به خدای متعال برد و شکوه به خدای متعال کرد، آنوقت خدای متعال به کمک انسان می آید در میدان و این دشمن را دور می کند و زمام را به دست شما می دهد، بعد می بینی این نفس کاملا در اختیار شما قرار می گیرد، با فرمان شما حرکت می کند، در اختیار شماست.

* دو دشمنی که شما دارید و مانع شما هستند، یکی نفس است، واقعا هم خطرناک است و شناختش هم لازم است و هم واقعا کار دشواری است، احتیاج دارد به مطالعه و به تامل، به ریاضت، تدبر و محاسبه، تا انسان آرام آرام این نفس را بشناسد، گاهی اگر شناخت می تواند ببیند این نفس را، واقعا می بیند که کنار من است و غیر من است، و وسوسه می کند و تحریک می کند.

* دوم شیطان است، ابلیسی است که از بیرون با قوای خودش این نفس را تایید و حمایت می کند. که در روایات دیده اید گاهی شیطان و ابلیس برای یک مومن به اندازه یک قبیله بزرگ لشکر گسیل می کند، برای چشمش، گوشش، زبانش لشکر آماده می کند. « إِنَّ الشَّیْطَانَ لَکُمْ عَدُوٌّ » دشمنی می کند با شما، خداوند متعال می فرماید شما هم با او دشمنی کنید، او را دشمن بدانید، کاهل نباشید، واقعا هم دشمن است. اگر با کلمات معصومین و بیان قرآن انسان راه برود واقعا می تواند، این دشمن و دشمنی هایش را ببیند.

* شیطان و ابلیس به شما اجازه نمی دهند راه خدا را بروید، آدم نمی خواهد گناه کند، مومن کِی دلش می خواهد گناه کند، شیطان و نفس نمی گذارند. این ها کارشان این است، وسوسه می کنند، تحریک می کنند.

* در روایات هست که خداوند متعال می فرماید: یکی از دوستان ما را به بهشت برود، هزار هزار از دشمنان ما را به جهنم می روند چون آنها همه شان می خواستند راه شیطان را بروند، و می خواستند این بنده خدا را هم به راه شیطان ببرند، این نمی خواسته برود، آن ها فشار آوردند، آنها اغوا کردند، و این بنده خدا زمین خورده ناراحت هم هست، خدا آن ها را در داوری خودش مجرم می داند و این را خلاص می کند.:: موضوعات مرتبط: استاد سید مهدی میرباقری
:: برچسب‌ها: سیدمحمدمهدی میرباقری, حجت الاسلام میرباقری
ن : سیما ندّاف
ت : 93/05/20
استاد سيد محمدمهدی میرباقری؛ علم امام ‌صادق محور عقلانيت اجتماعی شيعه

سخن گفتن در شأن معصومين (عليهم السلام) و مقامات آنها از جمله مقام امام صادق (عليه السلام)، كاري است كه در شأن خداي متعال و اوليا و بندگان مخلص اوست. اوليايي كه زيارت جامعه‌ كبيره نازله‌اي از شئون آنهاست؛ در فرازهاي پاياني اين زيارت ما در دو جا از ساحت معصوم، از اينكه نتوانستيم آنچه در شأن آنهاست را بگوييم، عذرخواهي مي‌كنيم. «مَوَالِيَّ لَا أُحْصِي ثَنَاءَكُمْ وَ لَا أَبْلُغُ مِنَ الْمَدْحِ كُنْهَكُمْ وَ مِنَ الْوَصْفِ قَدْرَكُمْ وَ أَنْتُمْ نُورُ الْأَخْيَارِ وَ هُدَائ الْأَبْرَارِ وَ حُجَجُ الْجَبَّارِ بِكُمْ فَتَحَ اللَّهُ وَ بِكُمْ يَخْتِم»2 اين كلام ما نيست! بزرگتر از ما هم وقتي امير المؤمنين (عليه السلام) را زيارت مي‌كند همين زيارت را می‌خواند و بعد هم اعتذار دارد.

اگر شخصيتي كه انسان مي‌خواهد درباره‌اش بحث كند خليفه الله به معناي تام كلمه و صاحب ولايت كليه‌ الهيه است، صحبت كردن بسيار مشكل مي‌شود، همه‌ كلمات بزرگان را در باب سيد الشهدا و تحليل حادثه‌ عاشورا شنيده‏اند، عرفا، حكما و آنهايي كه با مسائل اجتماعي دنياي اسلام آشنا بودند حرف زده‏اند ولي با كامل الزيارات قابل مقايسه نيست؛ در كامل الزيارات هست كه «أشهد أَنَّ دَمَكَ سَكَنَ فِي الْخُلْدِ وَ اقْشَعَرَّتْ لَهُ أَظِلَّئُ الْعَرْشِ وَ بَكَی لَهُ جَمِيعُ الْخَلَائِقِ وَ بَكَتْ لَهُ السَّمَاوَاتُ السَّبْعُ وَ الْأَرَضُونَ السَّبْع وَ مَا فِيهِنَّ وَ مَا بَيْنَهُن»3 فضاي اين سخن با فضاي تحليل ديگران قابل مقايسه نيست. يا در عيون اخبار الرضا (عليه السلام) حديثي هست كه خداي متعال در آخرين مراتب سلوك و براي كمال حضرت ابراهيم، بعد از مقام خُلّت و بعد از اينكه فرزند خود را براي قرباني برده بود، روضه‌ سيد الشهدا (عليه السلام) را مي‌خوانند و يا موسي كليم (عليه السلام) در ملاقات كوتاه با خضر (عليه السلام)، يكي از مسائلي كه در ميان مي‌گذارند واقعه عاشوراست. اين به خاطر عظمت شخصيتي است كه وارد اين ميدان شده است، وقتي سيدالشهدا به ميدان مي‌آيد همه‌ كائنات با او به ميدان مي‌آيند، جبرائيل و ميكائيل پشت سر ايشان صف مي‌كشند. با اين وضعيت، ما چقدر مي‌توانيم ملكوت حادثه و فوق ملكوت حادثه را، مشاهده كنيم؟

ـ تنزل معصومين (عليهم السلام) از عوالم بالا و محوريت در تحولات تاريخی بشر
راوی از امام حسين (عليه السلام) سؤال كرد كه شما قبل از خلقت آدم كجا بوديد؟ فرمود: «كُنَّا أَشْبَاحَ نُورٍ نَدُورُ حَوْلَ عَرْشِ الرَّحْمَنِ فَنُعَلِّمُ لِلْمَلَائِكَةِ التَّسْبِيحَ وَ التَّهْلِيلَ وَ التَّحْمِيدَ»؛4 يعنی آنها در اجسام نوري بودند. اين مرتبه‌ نازله‌ خلقت آنهاست و بعد از خلقت اصل نورانيت‌شان است؛ «أَنَّ أَرْوَاحَكُمْ وَ نُورَكُمْ وَ طِينَتَكُمْ وَاحِدَةٌ طَابَتْ وَ طَهُرَتْ»5 که تنزل پيدا كرده است: «خَلَقَكُمْ أَنْوَاراً فَجَعَلَكُمْ بِعَرْشِهِ مُحْدِقِينَ».6

حضرت فرمود: مقامي كه جبرائيل و ميكائيل در آستان آن شاگردي كرده‏اند اين مقام است. آنجايي كه جناب جبرائيل و ميكائيل از امام صادق (عليه السلام) شئون توحيد را تعليم گرفتند، همين مقام است كه در اجسام نوري و اشباح نور حول عرش الرحمن تنزل پيدا كرده‏اند، بنابراين وقتي پيامبر عظيم‌الشأن در قوس صعودشان در معراج به آن مقام مي‌رسند جبرئيل عرض مي‌كند: «إِنَّ بَيْنِي وَ بَيْنَ الرَّبِّ لَسَبْعِينَ حِجَاباً مِنْ نَارٍ أَوْ نُورٍ لَوْ رَأَيْتُ أَدْنَاهَا لَاحْتَرَقْت».7

اين وجودهای مقدس از مقام فوق العرش به عالم دنيا تنزل پيدا كرده‏اند، سه مرتبه‌ از اين تنزل در زيارت جامعه آمده است: «اَنَّ أَرْوَاحَكُمْ وَ نُورَكُمْ وَ طِينَتَكُمْ وَاحِدَةٌ طَابَتْ وَ طَهُرَتْ بَعْضُها مِنْ بَعْضٍ» و «خَلَقَكُمْ أَنْوَاراً فَجَعَلَكُمْ بِعَرْشِهِ مُحْدِقِينَ»،8 اينجا دست ما با آن وجودهای مقدس نمي‌رسيد بلكه دست جبرئيل هم نمي‏رسيد: «حَتَّی مَنَّ عَلَيْنَا فَجَعَلَكُمُ اللَّهُ فِي بُيُوتٍ أَذِنَ اللَّهُ أَنْ تُرْفَعَ وَ يُذْكَرَ فِيهَا اسْمُهُ»، كه آن بيوت، از جسم اين عالم تا حرمشان تا مشاهدشان، تا منزلشان، تا مؤمنين همه بيوت نور ائمه‌اند.:: موضوعات مرتبط: استاد سید مهدی میرباقری
:: برچسب‌ها: سید مهدی میرباقری
ن : سیما ندّاف
ت : 91/06/24
لینک متن خلاصه بیانات استاد میرباقری در برنامه "دیروز امروز فردا"

 

امروز، دیروز، فردا
پنجشنبه ۶/۳/۸۹ با حضور استاد میرباقری
ساعت ۲۲:۳۰
موضوع بحث: امام و انقلاب اسلامی
 
 

حجت الاسلام و المسلمین میرباقری پنج شنبه شب در برنامه "دیروز امروز فردا" از سه جریان اسلامی(سکولارهای مسلمان، مدرنیته اسلامی و حامیان تمدن اسلامی) یاد میکردند که متاسفانه در این برنامه به آن اشاره کامل نشد و برای خیلی از دوستان هنوز ماهیت این سه جریان ناشناخته مانده است. در فایل ذیل سخنرانی ایشان در تحلیل این سه جریان در مسجد اهل بیت قم را مطالعه کنید.

 


:: موضوعات مرتبط: استاد سید مهدی میرباقری
ن : سیما ندّاف
ت : 89/03/13
حجت الاسلام میرباقری
  
پخش   دریافت 1:08:45 17 اخلاق حمیده
پخش   دریافت 39:54 13 مقام عبودیت و تواضع در برابر خدای متعال
پخش   دریافت 1:08:35 12 نفس انسان
پخش   دریافت 1:15:34 12 تأثیر عبادت سید الشهدا در پرورش مکارم اخلاق
پخش   دریافت 1:13:45 10 کمال بندگی و تقرب به خداوند
پخش   دریافت 1:04:01 7 تحلیل اخلاق انسان در قرب به خداوند
پخش   دریافت 51:52 8 راه رسیدن به اخلاق فهمیده و حمیده
پخش   دریافت 1:11:32 8 روابط استکباری و راه نجات به پاکیها
پخش   دریافت 1:01:36 8 اخلاق حمیده
پخش   دریافت 1:14:47 10 راه رسیده به اخلاق حمیده
پخش   دریافت 1:21:40 7 ریشه ی تکبر و استکبار بر خداوند
پخش   دریافت 59:18 10 توجه به خداوند و تأثیر آن در روح انسان
پخش   دریافت 1:24:17 6 ظرفیت عبادت به خداوند در انسان
پخش   دریافت 1:00:34 8 بندگی شایسته ی انسان برای خداوند
پخش   دریافت 1:05:12 11 تفسیری در توحید نظری اسلام
پخش   دریافت 52:23 10 پذیرش ولایت معصومین علیهم السلام (عدل و عدالت معصومین علیهم السلام)
پخش   دریافت 1:05:07 8 اساس ظلم و لذت
پخش   دریافت 1:06:23 8 جایگاه معصومین در تبیین معارف اسلامی
پخش   دریافت 1:27:09 8 توحید و معارف حقه 1
پخش   دریافت 1:05:31 8 توحید و معارف حقه 2
پخش   دریافت 59:33 15 مفاهیمی از ابلیس در جنگ با حق
پخش   دریافت 55:34 14 میل به لذت و رفاه
پخش   دریافت 57:32 14 توفیق عبادت اصحاب سید الشهدا علیه السلام
پخش   دریافت 1:01:38 12 واقعه ی عاشورا
پخش   دریافت 53:41 12 علل و انگیزه شکل گیری واقعه ی عاشورا


:: موضوعات مرتبط: استاد سید مهدی میرباقری
ن : سیما ندّاف
ت : 88/10/15
 
 
 
محمد بن حسن عسکری (عج) آخرین امام از امامان دوازده گانه شیعیان است. در ١۵ شعبان سال ٢۵۵ هـ.ق در سامرا به دنیا آمد و تنها فرزند امام حسن عسکری (ع)، یازدهمین امام شعیان ما است. مادر آن حضرت نرجس (نرگس) است که گفته اند از نوادگان قیصر روم بوده است. «مهدی» حُجَت، قائم منتظر، خلف صالح، بقیه الله، صاحب زمان، ولی عصر و امام عصر از لقبهای آن حضرت است.